גניבת רכב – מהו רכב מאויש?

גניבת רכב – רכבו של המבוטח נגנב כאשר נכנס לחנות והשאיר את מנוע הרכב פועל | בית המשפט התעמק בשאלה האם בנסיבות המקרה ניתן לראות את הרכב כ"מאויש" באופן שעל פי הפסיקה יחייב את חברת הביטוח בתשלום תגמולי ביטוח

הרכב של גיא נגנב כאשר חנה עם מנוע פועל, ליד חנות אליה נכנס. שירביט, אשר ביטחה את הרכב, סירבה לשלם תגמולי ביטוח בגין גניבת רכב וגיא הגיש תביעה לבית משפט השלום.

במהלך המשפט התברר, כי למעשה אין כמעט מחלוקת בדבר נסיבות האירוע, ובית המשפט נדרש להכריע, האם בנסיבות המקרה של גיא, ניתן לראות את הרכב כ"מאויש", באופן שעל פי הפסיקה, יחייב את שירביט לשלם תגמולי ביטוח.

גניבת הרכב התרחשה כאשר גיא הגיע לחנות כלי עבודה על מנת להחליף נורה, אותה רכש מספר ימים קודם לכן באותה החנות. גיא השאיר את הרכב מונע עם המפתח במתג ההנעה, יצא מרכבו ונכנס לחנות, תוך כדי הפניית גבו לרכב.

במהלך עדותו אישר גיא שראה רק חלק מהרכב בזווית עין, שלא ראה את הדלת השמאלית של הרכב (דלת הנהג), לא ראה את הגנב פותח את הדלת ומתיישב ברכב ולא ראה את הגנב סוגר את דלת הנהג. גיא הצהיר כי רק כאשר שמע את רעש המנוע החזק שעה שהגנב האיץ בנסיעה לאחור, הסתובב ימינה לכיוון הרכב. גיא רץ לכיוון הרכב וקפץ על מכסה המנוע, אולם כאשר הגנב סובב את הרכב כדי לצאת מהחניה, גיא נפל והגנב נמלט.

פוליסת הביטוח של שירביט קובעת כי "על המבוטח להוציא את מפתחות הרכב ממתג ההצתה של הרכב בכל עת שברכב לא מצוי אדם בוגר וכן על המבוטח לשמור על מפתחות הרכב ולא להפקירם".

בתי המשפט בישראל דנו במקרים רבים של גניבת רכב אשר הושאר מונע ולא מאויש. במהלך השנים התגבשה בבתי המשפט הפרשנות לפיה איוש המכונית אין משמעותו דווקא שאדם יימצא בתוך המכונית או בכל עת שהאזעקה אינה מופעלת. די בכך שהנהג יהיה נוכח בסמוך למכונית באופן המבהיר כי מצויה היא תחת פיקוחו.

ההלכה הרווחת הינה שיש לבחון כל מקרה לגופו, ולראות האם מדובר בסיטואציה שבה בעל הרכב נמצא בסמוך לרכב, תוך קשר עין ואפשרות מעשית לשלוט בנעשה ברכב במקרה הצורך, שאז יחשב הרכב כ"מאויש", גם אם אין הוא נמצא פיזית בתוך הרכב. לעומת זאת, במצבים אחרים שבהם אין לנהג אפשרות של שליטה ברכב אם בשל חוסר קשר עין או כל גורם אחר המונע ממנו גישה מיידית לרכב – יש צורך ברור ומובן להפעיל את מערכת האזעקה ולנעול הדלתות, שכן אז לא ניתן לראות את הרכב כ"מאויש".

כלומר, המבחן האם רכב הינו מאויש, אינו מבחן פיסי בהכרח, אלא מבחן של שליטה ופיקוח. כך לדוגמה, במקרה בו נפרד הנהג מאדם כאשר היה ליד הרכב, הכיר בית המשפט בכך שהרכב היה מאויש. גם במקרה בו נהג עצר את רכבו ויצא ממנו על מנת לבדוק את פשר הרעש מכיוון תא המטען, קבע בית המשפט שהרכב מאויש.

בניסיון לקבוע מסגרת כלשהי, נקבע בפסיקה כי היציאה מהרכב לשם מילוי אוויר בצמיגי הרכב איננה שונה מיציאה מהרכב לשם מילוי דלק, פתיחת דלת הרכב לבת הזוג, קשירת הילד במושב האחורי, או ניקוי הרכב. ניסיון החיים ושגרת החיים היומיומית מחייבים להכיר בסיטואציות כאלו כסיטואציות בהן נחשב הרכב ל"מאויש", לצורך קיומו של כיסוי ביטוחי במקרה של גניבה.

במקרה של גיא, לא היתה מחלוקת שהוא השאיר את הרכב מונע ליד דלת הכניסה לחנות, נכנס לחנות, דיבר עם המוכר, ורק ברגע ששמע את רעש המנוע, כאשר הגנב כבר היה ברכב והחל בנסיעה לאחור, הסתובב גיא ימינה ויצא בריצה לעבר הרכב. בית המשפט לא קיבל את טענתו של גיא, שהיה לו קשר עין עם הרכב בזווית העין, וקבע כי בנסיבות האירוע, לא מתקיים מבחן השליטה והפיקוח אשר על פי ניתן לראות את הרכב כמאויש, ולפיכך לא מתקיימים תנאי הפוליסה.

בית המשפט הוסיף כי הציפייה הסבירה וניסיון החיים אינם מובילים למסקנה שניתן לראות את הרכב של גיא כמאויש כאשר הוא נמצא בתוך חנות עם גבו לכיוון הרכב. קפיצתו של גיא על מכסה הרכב הינה פעולה אמיצה אך מסוכנת, שנעשתה לאחר שהגנב החל בנסיעה ולאחר שגיא נכשל במבחן השליטה והפיקוח.

בית המשפט התייחס לסעיף 18 לחוק חוזה הביטוח ולשאלת התשלום היחסי, וקבע כי התנהלותו של גיא בהותירו את המפתח במתג ההנעה כשהרכב מונע ואינו מאויש, הינה הפרה של תנאי הפוליסה שמגיעה לכדי רשלנות רבתי, שאינה מצדיקה פיצוי חלקי או יחסי כאמור בהוראות סעיפים 18 ו 61 לחוק חוזה הביטוח והלכת סלוצקי.

(תא"מ 40765-01-16 לב צור נ' שירביט חברה לביטוח)

לחצו כאן לעיון במאמר כפי שפורסם בשבועון "עדיף"

עו"ד ארז שניאורסון

עו"ד ארז שניאורסון

מייסד וראש המשרד. חבר האיגוד הישראלי לדיני ביטוח, חבר ועדת נזיקין של לשכת עורכי הדין. שופט בבית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין. כותב ומרצה בהשתלמויות לעורכי דין ובפורומים נוספים. בעל טור קבוע בשבועון עדיף. בורר ומגשר. בעל ניסיון רב בתביעות ביטוח ונזיקין וייצוג מבוטחים מול חברות ביטוח. יועץ למבוטחים ולמשרדי עורכי דין בתיקי ביטוח ומלווה אירועי ביטוח במסגרת מו"מ ובניהול הליכים בבתי משפט ברחבי הארץ.

מדריך כיס

ביטוח נכון וניהול תביעה בפרויקט קבלני

חדש מהדפוס, קצר וברור, כל הטיפים החשובים!
רוצים עותק כמה עותקים? פנו אלינו ונשלח אליכם ללא כל עלות.

(הקישור לא עובד? פנו אלינו בצ'אט או במייל erez@srnlaw.com)

מדריך כיס

מונחי יסוד בעולם הבנייה והתשתיות

קראו בספר הדיגיטלי!

רוצים עותק פיזי? פנו אלינו ונשלח אליכם ללא כל עלות.

להבין ביטוח כל אחד יכול

ספר

להבין ביטוח
מאת עו"ד ארז שניאורסון