שריפה ותביעת שיבוב – העברת נטל הראיה

שריפה ותביעת שיבוב – העברת נטל הראיה

פקודת הנזיקין קובעת כי כאשר התובע אינו יודע מה גרם למקרה אשר הביא לנזק, וכי הנזק נגרם על ידי נכס אשר לנתבע הייתה שליטה מלאה עליו, ונראה לבית המשפט כי מקרה הנזק הוא כזה אשר סביר כי הנתבע התרשל בו, הרי שלא התובע צריך להוכיח התרשלות, אלא נטל הראיה עובר לנתבע, ועליו להוכיח שלא התרשל.

חברת 'הכשרה' ביטחה דירת מגורים בה פרצה שריפה, אשר גרמה לנזקים למבנה ולתכולה. 'הכשרה' שילמה למבוטחיה, בעלי הנכס, תגמולי ביטוח, והגישה תביעת שיבוב נגד 'אלקטרה' ונגד חברת הביטוח 'כלל', אשר ביטחה את 'אלקטרה', בטענה כי השריפה פרצה עקב כשל בלוח פיקוד של המזגן, מתוצרת 'אלקטרה', אשר היה מותקן בדירה.

'הכשרה' צירפה לתביעתה חוות דעת של חוקר שריפות, אשר שלל קשר להתקנה לקויה או טיפול לקוי במזגן, וקבע כי השריפה אירעה עקב כשל חשמלי כלשהו בלוח הפיקוד והפעולה של מאייד המזגן. עוד טענה 'הכשרה' כי מכיוון שהנזק נגרם על ידי אש, הרי שבהתאם לסעיף 41 לפקודת הנזיקין, יש להעביר את נטל הראיה אל הנתבעות, להוכיח כי לא הייתה מצד 'אלקטרה' התרשלות כלשהי.

'אלקטרה' ו-'כלל' טענו מנגד כי המזגן נרכש מחברת 'אלקטרה' כ- 14 שנים לפני מועד השריפה וכי לא היה כל כשל בייצור המזגן או בלוח הפיקוד. הנתבעות הגישו חוות דעת של מומחה מטעמן, אשר קבע, בניגוד לחוות דעתו של המומחה מטעם 'הכשרה', כי השריפה אירעה כתוצאה מכשל של הארכת כבל החיבור של המזגן לרשת החשמל, אשר בוצעה באופן בלתי מקצועי ובניגוד לכללי הבטיחות. המומחה מטעם הנתבעות קבע בחוות דעתו כי לא מצא כשלים בלוח הפיקוד, ואין כל סימן המעיד כי השריפה התחילה שם.

במקרה זה, חוות דעת המומחה מטעמן כלל לא הועילה לנתבעות. נציג 'אלקטרה', אשר הגיש תצהיר עדות ראשית ונחקר בבית המשפט, העיד בדבר מועד רכישת המזגן על ידי המבוטחים. מחקירת המבוטחים עלה כי את התקנת המזגן ביצע מתקין מטעם 'אלקטרה'. בית המשפט העדיף את גרסת המבוטחת, אשר אין לה כל ענין בתוצאת המשפט, וקבע מכאן כי אף אם היה כשל בהארכת כבל החשמל, הרי שמדובר בכשל של הנתבעות, ועל כן אין עוד משמעות לשאלה האם מדובר בתקלה בלוח הפיקוד או בהארכה רשלנית של כבל החשמל.

בכל הנוגע למשך הזמן אשר חלף מאז רכישת המזגן, אשר על פי חלק מהעדויות מדובר בתקופה בת 14 שנים, בית המשפט קבע כי כל עוד 'אלקטרה' לא הגבילה את אורך חיי המזגן, אין היא יכולה לטעון כי לאחר תקופה מסוימת היא פטורה מחבות.

בשלב זה, היה על בית המשפט לדון בשאלת העברת נטל הראיה. פקודת הנזיקין קובעת כי כאשר התובע אינו יודע מה גרם למקרה אשר הביא לנזק, וכי הנזק נגרם על ידי נכס אשר לנתבע הייתה שליטה מלאה עליו, ונראה לבית המשפט כי מקרה הנזק הוא כזה אשר סביר כי הנתבע התרשל בו, הרי שלא התובע צריך להוכיח התרשלות, אלא נטל הראיה עובר לנתבע, ועליו להוכיח כי לא התרשל.

את התנאי הראשון הוכיחה 'הכשרה' בקלות. הרי במועד התרחשות השריפה, המבוטחים וחברת הביטוח 'הכשרה' לא ידעו מהן הנסיבות הממשיות אשר גרמו לשריפה. כך גם בכל הנוגע לתנאי השלישי, מבחינת סבירות ההתרשלות.

ואולם, כיצד ניתן לטעון, בכל הנוגע לתנאי השני, לגבי מזגן אשר כבר 14 שנים חלפו מאז יצא ממפעל 'אלקטרה', כי 'אלקטרה' היא בעלת שליטה מלאה עליו? ואכן, המבוטחים טענו כי בעת התרחשות הנזק, המזגן היה בחזקת ובשליטת המבוטחים. 'הכשרה' טענה מנגד כי הדבר נכון אך ורק בנוגע לחלקים החיצוניים של המזגן, ואילו כל חלקיו הפנימיים היו בשליטת 'אלקטרה', שכן רק היא מכירה את חלקיו הפנימיים, אשר לא טופלו על ידי כל גורם מאז רכישת המזגן ועד לשריפה.

על פי פסיקת בתי המשפט בסוגיות אלה, לא נדרשת שליטה רצופה ובלעדית של הנתבע, אלא שליטה הרלוונטית לאירוע התאונה, וקיומה נבחן ביחס לזמן התאונה. המבחן הינו, האם ניתן לייחס למישהו אחר, מלבד הנתבע, התערבות פעילה בנכס בזמן התאונה, באופן אשר יכול היה לגרום או לתרום להתרחשותה. כך למשל, במקרים מסוימים, ובהם גם תיק זה, תנאי השליטה יכול להתקיים גם כאשר הנתבע איננו בעל החזקה הבלעדית בנכס, אך היה בעל השליטה במועד בו התרחשה ההתרשלות.

מכאן קבע בית המשפט כי מתקיימים כל התנאים להעברת נטל הראיה אל 'אלקטרה', להוכיח כי לא הייתה כל התרשלות מצדה. מכיוון ש'אלקטרה' לא הצליחה להרים נטל זה, חייב בית המשפט את 'אלקטרה' ו-'כלל' לפצות את 'הכשרה', בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

[ת"א 39327-02-13 הכשרה חברה לביטוח בע"מ נ' אלקטרה מוצרי צריכה ואח']

המאמר פורסם בשבועון הביטוח "עדיף"

עו"ד ארז שניאורסון

עו"ד ארז שניאורסון

מייסד וראש המשרד. חבר האיגוד הישראלי לדיני ביטוח, חבר ועדת נזיקין של לשכת עורכי הדין. שופט בבית הדין המשמעתי הארצי של לשכת עורכי הדין. כותב ומרצה בהשתלמויות לעורכי דין ובפורומים נוספים. בעל טור קבוע בשבועון עדיף. בורר ומגשר. בעל ניסיון רב בתביעות ביטוח ונזיקין וייצוג מבוטחים מול חברות ביטוח. יועץ למבוטחים ולמשרדי עורכי דין בתיקי ביטוח ומלווה אירועי ביטוח במסגרת מו"מ ובניהול הליכים בבתי משפט ברחבי הארץ.

מדריך כיס

ביטוח נכון וניהול תביעה בפרויקט קבלני

חדש מהדפוס, קצר וברור, כל הטיפים החשובים!
רוצים עותק כמה עותקים? פנו אלינו ונשלח אליכם ללא כל עלות.

(הקישור לא עובד? פנו אלינו בצ'אט או במייל erez@srnlaw.com)

מדריך כיס

מונחי יסוד בעולם הבנייה והתשתיות

קראו בספר הדיגיטלי!

רוצים עותק פיזי? פנו אלינו ונשלח אליכם ללא כל עלות.

להבין ביטוח כל אחד יכול

ספר

להבין ביטוח
מאת עו"ד ארז שניאורסון